Karaman Devlet Hastanesi

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü
Karaman Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Triyaj uygulaması, yaşam kurtarır.

Güncelleme Tarihi: 02/05/2018

  • WhatsApp Image 2018-05-02 at 10.00.16.jpeg
  • WhatsApp Image 2018-05-02 at 10.43.05.jpeg
  • WhatsApp Image 2018-05-02 at 10.43.06.jpeg
Triyaj uygulaması, yaşam kurtarır.

Acil servisimizde hasta yoğunluğunun azaltılması ve hasta memnuniyetinin artırılması için 'triyaj' (seçme/sıralama) işlemi, acil servisimizin girişinde uygulanmaktadır. Acil tıbbi bakımı bekleyebilecek olanlar ile bekleyemeyecek olanların ayrılması için yapılan uygulama acil tıbbi triyajdır.

Acil servislere başvuran hastaların, hastalıkları ile ilgili şikâyetleri, belirtilerin şiddeti ve tıbbi durumlarının aciliyeti göz önüne alınarak sağlık personeli tarafından yapılan öncelik belirleme işlemini ifade eder. Triyaj işlemi başvuru sırasında yapılır. Triyaj uygulaması için muayene, tetkik, tedavi, tıbbi ve cerrahi girişimler bakımından öncelik sırasına göre kırmızı, sarı ve yeşil alanlar olarak belirlenmiştir.

Aylık ortalama 27000 hasta acil servisimize başvurmakta. Her hastanın durumu aynı aciliyette değildir. Acil ön değerlendirme olan triyaj ile bazı hastalar için yaşamla ölüm arasındaki birkaç dakikalık farkı yakalama şansı verilebilir. Triaj skalasında, kalp durması, çoklu sistem travması, şok en öncelikli düzey olan kırmızı rengi alırken hafif enfeksiyonlar, basit yara ve sıyrıklar sarı veya yeşil rengi almaktadırlar.Kısaca hastanın hangi öncelikle ve hangi alanda hekim tarafından güvenli bir süre içinde değerlendirilmesi için yapılan bir ön değerlendirmedir. Uygulama, bu konuda eğitimli acil servis tecrübesine sahip triyaj hemşirelerimizce yapılmaktadır. Fiziksel alanı yenilenen triyaj bölümümüz hastalarımız için büyük kolaylık sağlamaktadır.