Karaman Devlet Hastanesi

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü
Karaman Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

ORGAN BAĞIŞI

Güncelleme Tarihi: 05/10/2017


Organ Bağışı ve Nakli konusundaki yetersizlikler hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde önemli sorunlardan biridir.Pek çok insan ya organ beklerken hayat kalitesini kaybetmekte ve ciddi sorunlar yaşamakta, ya da yetersiz organ bağışı sebebiyle organ beklerken hayatını kaybetmektedir.

ORGAN BAĞIŞI ;Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra ,doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.18 yaşını doldurmuş ve mümeyyiz olan herkes organ bağışında bulunabilir.Bunun için kişinin iki tanık huzurunda organ bağışında bulunduğunu yazılı olarak beyan edip organ ve bağış formunu  doldurması gerekmektedir.Bunun için İl sağlık müdürlüklerine,Hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına başvurulabilir.

Bağış yapılabilen organ ve dokular;Böbrek,karaciğer,kalp,kalp kapağı,akciğer,pankreas,ince barsak,kornea(göz),kas dokusu,kemik,kıkırdak,tendon,yüz ve saçlı deri,ekstremiteler(kollar ve bacaklar)dır.

ORGAN NAKLİ; Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında beyin ölümü gerçekleşen insanlardan yapılabilir.Beyin ölümü;beynin fonksiyonlarını geri dönüşümsüz olarak yitirmesidir.

Güncel verilere göre ülkemizde

21.535 böbrek
2100 karaciğer
897 kalp
283 pankreas
57 akciğer
4 ince barsak      

bekleyen hasta vardır.

Dinimiz organ naklini zaruri bir tedavi yöntemi olarak kabul eder ve karşı değildir.DİYANET İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu  06.03.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır…Diyanet İşleri Başkanlığı ayrıca organ naklinin Can’dan Can’a yapılan en büyük sadaka olduğunu belirtmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de (Maide Suresi,32.Ayet) ;“Kim bir kimseye hayat verirse,o sanki bütün insanlara hayat vermişcesine sevap kazanır”buyrulmaktadır.

Organ Bağışı ve Nakli konusunda halkımızın daha duyarlı olması ve yapacakları bağışla hayat kurtaracaklarının bilincinde olması bu hastalarımızın sağlıklarına kavuşup hayat kalitelerinin artırılmasını sağlayacaktır.